• Kondensacja pary wodnej na oknach, co samo w sobie poza tym, ze jest nieestetyczne to jest dla nas niegroźne . Zaniedbanie tego problemu może natomiast prowadzić do utworzenia się w narożnikach okien i parapetów grzyba, a to już może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

 

  • Problem z suszeniem prania. Wielu z nas używa stojących suszarek do ubrań do wywieszenia prania.  Długi czas schnięcia  ubrań oraz czasem ich nieprzyjemny zapach są głównym objawem, że jest zbyt wilgotne powietrze.

 

  • Zbyt niska temperaturą w pomieszczeniu. Wysoka wilgotność powietrza w domu uniemożliwia  odpowiednie  ogrzanie pomieszczenia. Pomimo odkręconych na “full” kaloryferów dopóki nie osuszymy powietrza temperatura będzie się utrzymywać na poziomie 15-18 °C.

 

  • Nieprzyjemny zapachem w domu. Tam gdzie jest wysoka wilgotność powietrza tam są najlepsze warunki do tworzenia groźnych grzybów i pleśni. Jeśli w pomieszczeniu można poczuć tzw. zapach stęchlizny oznacz to, że wilgotność jest zbyt wysoka i należy ją obniżyć.

 

  • Czarne plamy na ścianach lub w narożnikach pokoju . To także oznacza zbyt wysoką wilgotność powietrza w mieszkaniu. Można  próbować je usunąć, ale do póki nie usunie się źródła zbyt wysokiej wilgotności powietrza problem ten będzie powracał.

 

Oczywiście źródeł zbyt wysokiej wilgotności w domu może być wiele : zła wentylacja w mieszkaniu, wyciek wody z rury w ścianie,  wadliwa hydroizolacja budynku i wiele  innych. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie źródła  wilgoci i usunięcie go, co czasem jest trudne lub wręcz niemożliwe. Wówczas dobrze sprawdza się domowy osuszacz powietrza, który na bieżąco będzie usuwał nadmiar wilgoci w domu.